![](/img/6/pexels-rdne-stock-project-6670155.jpg)
ПТСР. Це поняття зараз звучить звідусіль і в різних контекстах. Від “У нас усіх буде ПТСР” до жартів після грому в соцмережах на цю тему.
Але чи всі розуміють і чи правильно розуміють, що це таке? Звідки береться? Чим небезпечний? Хто є в зоні ризику? Чи існує якась профілактика? Навколо цього поняття існує багато міфів та хибних переконань. Давайте спробуємо разом розібратися і дати відповіді на ці запитання. Коротко і максимально зрозуміло.
ПТСР розшифровується як посттравматичний стресовий розлад. Із самої назви вже зрозуміло, що це щось таке, що з'являється після травми або після сильного стресу.
ПТСР - це новоутворення у вигляді відтермінованої або затяжної реакції, яка виникає як наслідок пережитої стресової або травматичної події та впливає на життя людини.
Пусковим механізмом до виникнення ПТСР може стати тільки та подія, яка має екстремальний характер та викликає інтенсивний страх за своє життя, жах і відчуття безпорадності.
Тобто, не кожна стресова ситуація приводить до ПТСР. І не кожна людина, яка пережила таку подію, матиме ПТСР.
Добре такі події виділяє Френсін Шапіро, засновниця EMDR-терапії – це
- напади
- зґвалтування
- епізоди насилля високої інтенсивності
- війна
- бойові дії
- стихійні лиха тощо.
Як же виникає Посттравматичний стресовий розлад?
Перша фаза - гостра стресова реакція.
Коли людина переживає стресову або травматичну подію високої інтенсивності, її мозок перебуває одночасно в двох протилежних станах. Та частина мозку, яка відповідає за безпеку та відчуття страху, знаходиться у стані перезбудження, а інша, яка відповідає за прийняття рішень, - у стані зниженої активності. Ця схема виконує одну єдину задачу - вижити тут і зараз. І вціліти.
Для гострої стресової реакції характерні:
- уникнення соціальної взаємодії,
- дезорієнтація,
- зниження уваги,
- спалахи гніву,
- гіперактивність,
- почуття відчаю та надмірне переживання горя.
Цей стан триває від двох годин до кількох днів.
Як ви вже зрозуміли, далеко не кожна людина, яка переживе стресову або травматичну подію, отримає ПТСР.
Тому – без паніки!
Важливо - не придумувати собі діагнози, але й не пропустити важливі дзвіночки.